Kent NAFAS
News Article

Kent Area Show 2016 FLORAL PASSION RESULTS

KENT NAFAS, AREA SHOW RESULTS 2016
Special awards can be found at the end of the Classes list. Well done to all who entered.

Class 1 Rhapsody in Bloom – Pedestal Exhibit
1st Jacqui Arnold
2nd Chris Jenkins
3rd Patricia Williams
VHC Susan Phillips
HC Vicki Hodgkiss

Class 2 All That Jazz
1st Mary Wheatley
2nd Pat Williams
3rd Verity Prior

Class 3 Nature’s Jewels – Petite Exhibit
1st Pat Williams
2nd Janet Sharp
3rd Edna Flipping

Class 4 Moonlight Sonata – Miniature Exhibit
1st Anne Luckett
2nd Robin White
3rd Janet Grainger
3rd Patricia Williams
C Edna Flipping

Class 5 A Dream within A Dream – Open Class
1st Jean Hoar
2nd Sylvia Cheeseman
3rd Patricia Bashford
VHC Almas Fisher
HC Jean Sullivan

Class 6 A Passion For Foliage – Club Class
1st Dover
2nd Canterbury
3rd Sevenoaks
VHC Gravesend
C Wateringbury
C Romney Marsh

Class 7 Living Wall
1st Alison Lowther
2nd Jean Sullivan
3rd Vicki Hodgkiss
VHC Christina Howes
HC Liz Hall
C Jacqui Arnold

Class 8 Textiles and Textures
1st Carol Loft
2nd Jean Young
3rd Jacqui Arnold
VHC Patricia Williams
HC Janet Grainger

Class 9 Bold and Beautiful – Novice Class
1st Patricia White
2nd Ann Hammond
3rd Brenda Bailey
VHC Jenny Armitage
HC Audrey Andrews
C Jenny Gore

Class 10 Masterpiece – Junior Class
Age 5-8 1st Emily Sturrock
Age 9-11 1st Jessica Sturrock
2nd Phoebe Swinnerton
3rd Josieann Montford
Age 12 – 17 1st Cara Tollington
2nd Florence Homewood
3rd Mia Sharp

Class 11 Sculptured
1st Jaine Kirby
2nd Janet Grainger
3rd Anne Luckett
VHC Robin White
HC Jean Sullivan

Class 12 The Art Of The Potter – Craft Class
1st Edna Flipping
2nd Jean Hoar
3rd Anne Luckett

Class 13 Floral Passion … Influenced by...
1st Carol Loft & Ann Stapeley
2nd Jaine Kirby
3rd Patricia Bashford
VHC Sylvia Cheeseman & Agnes Darmoo

Class 14 Artistic License – Imposed Class
1st Jean Schofield
2nd Robin White
3rd Iris Shaw
VHC Marilyn Marsh

SPECIAL AWARDS
Best in Show Class 13,
Ann Stapeley and Carol Loft

Runner Up to
Best In Show Class 8, Carol Loft

Highest no. of points Patricia Williams

Most Innovative Design Class 7, Alison Lowther

Best Use of Colour Class 8, Jean Young

Best Use of
Garden Material Club Class, Dover Flower Club

Committee’s Choice
For Most Promising
Novice Ann Hammond








Created 28/05/2016 by Pam Hayward


Click here to return to the current news articles page.

You can search for older news articles here.